• resmi ilanlar
Kemal Bilsel Sarısözen kbsarisozen@boluekspres.com

HEP İTİRAZ, HEP KAVGA

05.05.2014 00:00:02

Sayın Okurlar;

Siyaset dünyasında kavga bitmiyor. Her nasılsa, bu kavramın doğasında bir şartlanma var. Benim bildiğim kadarıyla, akil insanlar, arif insanlar, dinlenir, bilgileri, istekleri, dilekleri yorumlanır, faydalı, verimli olanları benimsenir. Böylece, güzel, doğru, iyi vasıfta olanları hafızalara kayıt edilir. Ancak, tatbikatta hiç de böyle olmuyor. Örneğin iktidarlar diyor ben haklıyım, muhalefet diyor ben haklıyım. Şimdi sadete gelelim:

 

Sayın Okurlar;

 

Benlik ve gururdan sıyrılan kişiler, huzura ve değerlere ulaşırlar. Gerçekleri görmek, savunmak dolayısıyla halktan yana olmak erdemliktir. Hayvanat aleminde dahi, bir ölçü, bir nizam, bir intizam vardır. Kuvvetleri ortamında ise sadece içgüdüsü kendisini gösterir. O da, bir korkunun işaretinden kaynaklanır. Bunun içindir ki DENGE, SEVİYE, SENTE, KONUŞMAK, BİRLİK VE BERABERLİK DOLAYISIYLA MAKUL HAREKET ETMEK İNSANLAR İÇİNDİR. Örneğin; ünlü bir mimar, aynı zamanda çok uyumlu bir sanata da sahip olur. Yani atın bedenine, hiç inek uzvu koyar mı? Mesele biraz evvel izah ettiğim gibi, makulu bulmak ve orada uzlaşmaktır. İşte bunun için insan vardır ve bunun içindir ki insanca düşünene insan denmiştir. Nitekim, özü, sözü, görüşleri düzgün olan kişi daima dinlenmiştir. Cinsinin dışında, sözlerinin hilafıyla birbirine yoldaş olan, ileride uyuşmazlıktan dolayı ıstıraba düşer ve pişman olur. Yavaş yavaş, olgun ve dolgun birliğe varanlar, mükemmel bilgisiyle yanlış yapanları cezalandırmıştır. Özetle, belayı, şer’i, şeytanı yok etmenin yolu, önce dinlemek, anlamak ve daha sonra çözmektir. ÖRNEĞİN, BİR NEVİ, YOKSULU YAKMAK, SABIRLA DÜŞÜNEN AKLI İPTAL ETMEK, GÖZÜNÜ ŞAŞI GÖSTERMEK, HERHALDE SADAKA SAYILMAZ. RUHUN YERİNE ŞAH KOYANIN, ŞAHIN YERİNE DE AD KOYANIN, BÜTÜN AKLI, GELGİT DENİLEN MEDCEZİR OLAYINDAN FARKSIZDIR. FISTIKLAR, CEVİZLER DIŞARIDAN TEŞHİS EDİLMEZ. AÇIP İÇİNE BAKACAKSIN. BUNUN İÇİNDİR Kİ İNSANOĞLU ETİNE, BUDUNA, GÖZÜNE, KAŞINA BAKILMAZ, AKLINA BAKILIR. KİMİLERİNİN, BİLGİNÇ TAVIRLARI VE DÜŞÜNCELERİ İLE TOPLUMDA YERSİZ ENDİŞEYE KORKU SALMALARI BUNA DAYANIR. DOĞRU İKEN, İŞİNDE ZULMEDEN KİŞİ, YANLIŞTA KİM BİLİR NELER YAPMAZ. AD, MAL VE DÜNYA ZENGİNLİKLERİNE ALDANMADAN, TAKLİT VE SURETLERE KAPILMADAN, GERÇEK DEĞERLERE ULAŞMAK, İNSANA EN YAKIŞAN AMAÇTIR. HIRS, HIRSI DAVET EDER, HIRS DA PUSUDAN FIRLADI MI, GÖNÜLLERDEN GÖZLERE PERDE İNER, BÖYLECE DÜŞÜNCE DENGESİZLEŞİR. SALİM VE SELİM OLMAKTA ELBETTE FAYDA VARDIR.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Yazarın son yazıları

Yazarın TÜM YAZILARI

NÖBETÇİ ECZANE

  • SİNEM Eczanesi Tabaklar Mah.Kutucular Sk.No:7/A(Karaçayır Migros Çaprazı) Tel: 0374 218 21 26
  • ZEYNEP Eczanesi Sağlık Mah.Şehitler Cad.No:32/7 Merkez/BOLU (Köroğlu Dev.Has.Polikinlikler Girişi) Tel: 0374 270 54 53
Vefat edenler

KÖŞE YAZILARI

TÜM YAZARLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Site içi arama

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit