• resmi ilanlar
Kemal Bilsel Sarısözen kbsarisozen@boluekspres.com

NİYET MESELESİ(İYİ NİYET-KÖTÜ NİYET)

06.05.2015 00:00:01

Sayın Okurlar;

Düşünce sisteminde( kurma, planlama, diğer taraftan bazı konularda aklı kullanarak yapması icap eden olaylara bir nevi ışık tutma, her şeyden evvel insan aklının düşünce sisteminden kaynaklanır. Durum böyle olunca, düşünce de niyetler ikiye ayrılır; birisi iyi niyet diğeri kötü niyettir. Düşündürücü olanı elbette ki kötü niyettir. Böyle bir niyette akıl, fikir, zikir pek tabi şeytanlığa, şerliğe çalışır. Çoğu kez, böyle bir niyette meşruiyet de gayrimeşrulukta kendisini gösterir. En ufak ifadesiyle, bir kuruşluk da olsa, şahsi menfaati için çalmak, çırpmak, kapmak, yıkmak gibi yollara tevessül edilir. Böyle bir düşünce de herhalde saygınlık asalet ve faziletin tek bir örneğine rastlanmaz. Kısaca bir insanın niyeti kötüyse bu veba mikrobundan daha tehlikelidir, bu kirli düşüncelerden uzak olanlar pek tabi Allah’a yakın olurlar. Gelelim sadede;

Sayın Okurlar;

SU HERŞEYİ TEMİZLER, YALNIZ YÜZ KARASINI TEMİZLEYEMEZ. AHLAK, İFFET, İZZET, İKRAM GİBİ KAVRAMLAR, BUNDAN BÖYLE ZAMAN, İKLİM, DİN, GELENEK GİBİ ERDEMLİĞE İŞARET EDERLER. BÜTÜN MESELE, AKLIN BULANMASI, AKLIN PUSLANMASI, İYİ NİYETİN YERİNİ KÖTÜ NİYETİN ALMASIDIR. BÖYLE BİR AKIL, SABİTLEŞMİŞSE, BEYİN DE KAYNAK OLMUŞSA, BUNUN DEĞİŞTİRİLMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR. KÖTÜ NİYETLERİN KEYFİNE, ZEVKİNE, KENDİSİNE YÖNELİK GAYRİMEŞRU MENFAATLERİNE AYAK UYDURMAK İSE YAŞAMAK DA SEFALETLERİN EN BÜYÜĞÜDÜR.

Nitekim, iyi niyeti olmayan kötü niyetlilerin, asaletini, faziletini, merhametini, karakterini, şerefini düşünmek bile yanlıştır. Ormanlarda uluyan aç çakallar, sırtlanlar, ceylan yavrusunu yakaladıkları zaman, bu yavru güçsüz, kuvvetsiz, anasına ihtiyacı var derler mi? Ne gezer. Anında parçalar ve yerler. Dedik ya; bu da hayvan içgüdüsünde, kısmet meselesi değil kötü niyet meselesinden kaynaklanır. BU TÜRDEN KÖTÜ NİYETLERE SÖZÜN GELİMİYLE PİSLİK DAHİ DENMEZ.( ÇÜNKÜ PİSLİKLER DUYARSA AR EDER, BUNLARIN PİSLİĞE BİR PARÇASI DÜŞSE PİSLİĞİ MUNDAR EDER.)

CENAB-I HAK HİÇ KİMSENİN AKLINI, FİKRİNİ YANLIŞA GÖTÜRMESİN. BUNUN İÇİN AKLIMIZI ALLAH’A EMANET EDERİZ.

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Yazarın son yazıları

Yazarın TÜM YAZILARI

NÖBETÇİ ECZANE

  • NANELİMON Eczanesi Kültür Mah.Şehitler Cad.NO:29/2 (Köroğlu Dev.Hast.Karşısı) Tel: 0374 270 39 70
  • KÖROĞLU Eczanesi Aktaş Mah.Taşhancılar Cad. No:1/1-A (Kaplıca Birlik Karşısı) Tel: 0374 218 01 91
Vefat edenler

KÖŞE YAZILARI

TÜM YAZARLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Site içi arama

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit