• resmi ilanlar
Kemal Bilsel Sarısözen kbsarisozen@boluekspres.com

AKIL DOĞRU OLURSA GÜZEL DE,AKIL ÇAKILSA NE OLACAK?

04.05.2015 00:00:01

Sayın Okurlar;

Akıl, kişiye ve bilene sermayedir. Müspet akıl, zıvanadan çıkıp, zıplamaz, hoplamaz dolayısıyla gidip de çengele takılmaz. Bu nedenle, akıl başta olursa, (evin, eşin, dostun, işin, yurdunda huzur ve güven bulur.) Gönül her ne kadar padişahım dese de akıl, yol yordam bilen, düşünen, azda özü arayan, ciddi bir vezir gibidir. Bundan böyle, akıl firengistan, saltanat Ali Osman olursa düşünce de firen patlar, atılan hiçbir taşta yerini bulmaz.

AKIL OLMAZSA BAŞTA, NE KURU DA BİTER NE DE YAŞTA. Bizde buradan hareketle akıl hocalığı değil, akıl konusunu sadece ve sadece aklımız ölçüsünde yorumluyoruz. Dolayısıyla, herkes akılını bilir, derecesini de yaşantısını da örnekleriyle gösterir. Burada bir başka önemli konuda AKILLI GEÇİNMEK AYRI, AKILLI OLMAK İSE FARKLI ŞEYLERDİR.

Sayın Okurlar;

Akıl var, izan var, akıl var, yakın var. Akıllar pazara düşmüş, herkes kendi aklını beğenmiş. Bu nedenle, herkes aklıyla bin yaşasın, bir gerçekte odur ki akıllı düşman, akılsız dosttan iyidir. Bunun içindir ki akıllı düşmandan ziyade, akılsız dosttan korkulur. Gerçekleri düşünen akılda iki kere aldanmaz. Bir gerçekte, akıllılar edebi, edepsizden öğrenirlermiş. En önemlisi de düzgün, olgun, dolgun akıllıya benlik yakışmaz. AKLILLIYI ARKADA, AKILSIZI KLAVUZ YAPAN KAFADA PEK TABİİ ARIZA VARDIR. NİTEKİM, SERSERİ VE TERBİYESİZ İTİ, YOL KOCALTIRMIŞ. HALKIN DEĞİMİYLE (AKILIN YOKSA KEFİL OL, İŞİN YOKSA ŞAHİT OL, ONDAN SONRADA ALLAH KORUSUN BELANI BUL) İnsan odur ki aklıyla görür, kalbiyle işitir. Akıl bazen şuur altından vur dese de insan kalben düşündü mü, o ses harekete geçer, bir anda dur der. Buradan hareketle, AKLIN ESİRİ OLAN BİR KALP SEVİLMEZ. GEL GEÇ AKLIN TÜM İŞİ (ALTI SATTI, SUYA BATTIDAN İBARETTİR.) ALİMİN CAHİLE SÖZÜ ACIDIR, RUZ-İ KIYAMETTE BAŞININ TACIDIR.

Sayın Okurlar;

Örneğin; İNATLA OKUMUYOR, ÖĞRENMİYOR, SORMUYOR, DÜŞÜNMÜYOR VEYA OKUMUŞTA BÜTÜN BU OKUDUKLARINI DA AKLINI, FİKRİNE, GÖNLÜNE, KALBİNE SİNDİREMEMİŞ. DOLAYISILA NE KENDİSİNE, NE DE BAŞKASINA FAYDALI OLAMAYAN KAFANIN KORKULUKTAN NE FARKI VARDIR? Ancak burada bir konuyu, unutmayalım. İşine geldiği zaman çok güzel, yani menfaatine gelince bütün yollar mubah? OLDU MU?

Sayın Okurlar;

 

Aletsiz, faydasız, bilgisiz, seviyesiz aklın, bu nedenle ne tahsili, ne terbiyesi ne de hüneri olmaz. Aklı şer, aklı şeytan olanla kabak ekenin, kabak başında patlar. Dikkat ederseniz, ekinler de altın başakların boynu eğiktir. Çünkü, kelle hem olgun, hem de dolgundur. Netice itibariyle akıl açısından hareket edersek, boş teneke tıngırdar, boş çuval ayakta durmaz, boş kaşıkta ağza uymaz. RUHUN AKILIN, MANEVİYATIN OLMADIĞI YERDE İNSAN OĞLUNDA SADECE (ET, KEMİK VE SİNİR VARDIR.) ODA ZATEN KASAPTA VAR.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Yazarın son yazıları

Yazarın TÜM YAZILARI

NÖBETÇİ ECZANE

  • SİNEM Eczanesi Tabaklar Mah.Kutucular Sk.No:7/A(Karaçayır Migros Çaprazı) Tel: 0374 218 21 26
  • SEVAL Eczanesi Sağlık Mah. Hekim Sok.No 9A/13 (Köroğlu Devlet Hast.Acil Karşısı) Tel: 0374 270 31 30
Vefat edenler

KÖŞE YAZILARI

TÜM YAZARLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Site içi arama

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit