• resmi ilanlar
Kemal Bilsel Sarısözen kbsarisozen@boluekspres.com

İŞİN EHLİ DEĞİLSE NE OLACAK?

29.04.2015 00:00:01

 

Sayın Okurlar;

Günümüzdeki nahoş olaylara bakarsak, insanoğlunun başına gelen belaların çoğu iş bilmemezliğin sonucudur. Merkebe sormuşlar; ( Senin en büyük hünerin nedir? Merkep cevap vermiş; - yüz türlü yüzme biliyorum demiş. Irmağın kenarında haydi hünerini göster demişler. Eşek de cevaben – hepsini unuttum demiş.) halkımızın güzel ifadesiyle eşek bilmediği otu yerse, ya başı ya da dişi ağrıyacaktır. Ayrıca, bununla da kalmayacak kafayı, o gözü, o kulağı değişmediği müddetçe daha çok ipe düşecektir. Ama eşek deyip de geçmeyelim. Onun da bir güzel yanı vardır. En azından, düştüğü çukuru tanır, o çukurun üstünden bir daha geçmez.

Sayın Okurlar;

Sorumluluğun, dikkatin, görev anlayışının, yetki unsurlarının normal kullanılmadığı yerde ve zamanda huzur, güven, ne zaman vücut bulmuş ki bundan sonra bulsun. Bunun tam tersi halinde de insanlar sevgiyle, saygıyla, hürmetle, nezaketle ve işbilirlikleriyle birbirlerini kucaklamışlardır. Örneğin, kepek undan üstün olamaz. Görünüşte, un altta kalmış olmakla beraber gerçekte üstün olması lazımdır. Bunun için buğdayın üstünlüğü suretten değildir, bilakis onda bulunan cevherdendir. İşte bunun içindir ki, bütün hallerde un elbette ki ve daima üstün gelecektir. Bülbüllerin şakıdığı yerde karga sesleri olmaz. Arifler, bilge insanlar yazıyı tersinden dahi okurlar. Serseri ve seviyesiz cahil bir işte tutsa, onun sağlıklı ve sıhhatli bir neticeye varması mümkün değildir. İşin en acı en utanç verici yanı da insanın (bilmediğini bilmemesidir.) kendi durumunu bilmekten aciz olanlar haşa! Yaratanını nasıl bilecek ki?

 Sayın Okurlar;

 

Ariflerin huzuru marifet, neşesi muhabbet, nuru da daima hakikat olmuştur. Kendisini bir şeyler zanneden ve bilmediklerini bilmeyenler ise, huzuru muzurluk, neşesi nursuzluk, hakikati de arsızlık ve düzenbazlık olmuştur. Kısaca gayrimeşru yolları kendisine mübah gören adam, elbette ki şeytana pabucunu da ters giydirir. Dünya kurulduğundan beri, kötü ruhlu ve kötü düşünceli bir adamın uğruna iyilik çıkmamıştır. Örneğin, gözü ağrıyan adam göz doktorunu bırakır işgüzarlık yapar, nalbanta giderse gözü de kör olacaktır. Çünkü bizim bildiğimiz nalbant eşeğin gözüne sürme çeker insanın değil. Yani aziz akıl varken, yanlışa giden insan bundan böyle sonuçlarına da katlanacaktır. DOLAYISIYLA BU TÜRDEN İŞLERİN SENİ, BENİ, ONU OLMAZ. KISACA YANLIŞ YANLIŞTIR, DOĞRU DA DOĞRUDUR.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Yazarın son yazıları

Yazarın TÜM YAZILARI

NÖBETÇİ ECZANE

  • KÖROĞLU Eczanesi Aktaş Mah.Taşhancılar Cad. No:1/1-A (Kaplıca Birlik Karşısı) Tel: 0374 218 01 91
  • NANELİMON Eczanesi Kültür Mah.Şehitler Cad.NO:29/2 (Köroğlu Dev.Hast.Karşısı) Tel: 0374 270 39 70
Vefat edenler

KÖŞE YAZILARI

TÜM YAZARLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Site içi arama

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit